Araç kiralamak yaşanılan şehirde ya da başka şehirde daha uygun fiyata aracı satın almadan aynı konforu yaşayarak işlerinizi görebilmenizi sağlayan mükemmel bir hizmet türüdür. Araç kiralamak için birinci şart sürücü ehliyeti ve araç gurubuna göre belirli yaşta bulunma zorunluluğudur. Sigorta belli yaşları belli araçlar için zorunlu tutmaktadır. Ekonomik düzey bir araç için 21 yaş, orta ve üst düzey bir araç için 25 yaş, üst düzey araç için 28 yaş alt sınırı zorunlu tutulmaktadır.

Araç grubuna göre iki ya da 3 yıllık ehliyet sahibi olma zorunluluğu vardır. Kiralanan araç birden fazla sürücü tarafından kullanılacak ise kontratta ikinci sürücü mutlaka belirtilmelidir aksi halde kaza anında kasko şartları geçersiz sayılır. İzmir Araç kiralama süresi en az bir gün olarak belirlenir. Daha azı mümkün değildir bir gün ücreti alınmaktadır. Kilometre sınırı belirtildi ise aşımında kilometre başına elli kuruş fark alınır sınır belirtilmemiş ise herhangi bir işlem yapılmaz. Araç kiralanırken yapılan anlaşmaya göre ücretin bir bölümü peşin alınır ya da tamamı tahsil edilir. Kalan kısmı kredi kartında bloke edilir limitten düşer ancak harcama ekstresine yansımaz işlem bittiğinde borca dönüşür.

Kiralık Araçlarda Ceza Yendiğinde Ne Oluyor

Kiralanan araçlarda sonradan oluşacak trafik cezası sürücü kaynaklı hasarlar gibi ekstra durumlar için kredi kartından provizyon adı altında belirlenen miktarda teminat alınır. Sonra araç tesliminde iade edilir. Kiralık araçların tamamı rent e car kasko sigortasına dahil teminatlıdır. Ancak alkol ve uyuşturucu kullanımı ve kontratta belirtilmemiş sürücü kaza yaptığında geçerliliğini yitirmekte, hız sınırı aşıldığında da durum aynıdır. Sigortanın geçerli olması için kırk sekiz saat içerisinde alkol ve trafik kaza raporunun ilgili tedarikçi firmaya iletilmesi gerekmektedir.

Araç Kiralama Aşamaları Nelerdir?

Araç havaalanından kiralanmış ise kiralamaya en az bir gün kalana kadar uçuş bilgilerinin firmaya iletilmesi gerekmektedir, teslimat açısından önemlidir. Zamanında aldığınız aracı zamanında teslim etmeniz açısından önem taşımaktadır. Kiralanan araç belirtilen adreste teslim alınmalı ve yine aynı adreste geri teslim edilmelidir. Aracın erken teslimi, ücret iadesi yapılmasını gerektirmemektedir, ancak en fazla bir saat gecikmeli teslimatın fazla bekleme süresi ekstre ücrete tabi olmaktadır.

Araç teslim edilirken alındığı zamanki yakıt seviyesi ile bırakılmalıdır fazla yakıt ücreti iade edilmemektedir. Otomatik geçiş ücretleri 10 TL hizmet ücretiyle birlikte araç tesliminde tahsil edilmektedir.

Kiralık Araçla Yurt Dışına Çıkılır Mı?

Kiralama sürecinde belirlenen araç geç teslim edilirse ya da kaza veya arıza durumunda aynı özellikli ya da bir üst model araç teslim edilmektedir. Kiralık araçlarla yurt dışına çıkılamaz çünkü o ülkelerde kasko geçerliliğini yitirmektedir. Ancak gidilen ülkeden araç kiralanabilir. Aynı gün içerisinde kiralama iptal edilebilir aksi halde bir günlük kira saklı tutularak üstü iade edilmektedir. Aynı firmadan bir daha araç kiralama yaptığınızda bir günlük kiralama hakkınızı saklı tutmaktadır. Araç kiralama fiyatları serbest piyasa rekabet şartlarına göre belirlenmektedir. Aracın kalite ve özelliklerine göre belirlenmektedir. Erken kiralama ve kira süresinin uzunluğu fiyatlamada etken olmaktadır. Kurallara uyulduğunda araç kiralamak ve aracınız varmış gibi konfor yaşamak ve araç alma ve kanuni yükümlülükleri taşımamak açısından büyük kolaylıktır.

Merak ettiğiniz tüm soruların cevallarını shift oto kiralama Sıkça Sorulan Sorular menüsünden  inceleyebilirsiniz.

Sizde araç kiralayarak avantajlarından yararlanarak konforu üst seviyede yaşayabilirsiniz. Bunun için tek yapmanız gereken güvenilir ve araç bakımlarını eksiksiz yaptıran araç kiralama firmaları ile iletişime geçmektir.