Gerek dünyada gerekse ülkemizde araç kiralama oldukça yaygınlaşan bir uygulama haline gelmiştir. Özellikle şahsi aracı olmayan kişilerin gezerken rahat edebilmek için tercih ettikleri araç kiralama işlemi bilmediğiniz yerleri gezmenize kolaylık sağlamaktadır. Kendi aracı olan kişiler de araç kiralamayı tercih edebilir. Yolculuğunu uçak ile yaparak yorulmadan gitmek istediği yere ulaşır ve daha sonra bulunduğu yerden araç kiralayarak tüm seyahatini rahat geçirebilir. Araç kiralama birçok açıdan avantajlıdır. Gideceğiniz yere göre farklı araç tercihinde bulunabilir ve araçtan memnun kalmadığınızda değiştirebilirsiniz. Özellikle turistlik gezilerinizde gittiğiniz bölgenin coğrafi durumuna göre araç seçme imkânınızın olması büyük bir artıdır.

Araç Kiralamada Dikkat Edilmesi Gerekenler

Araç kiralama işleminizi yapmadan önce araç kiralama firmalarının fiyatlarını araştırmanızda yarar olacaktır. Kiralamak istediğiniz araç hangi firmada kaç lira öğrenerek avantajlı ücretlere araç kiralayabilirsiniz.

  • Araç kiralarken küçük araçlar tercih ederseniz kiralama ücretleri daha ekonomik olduğu için avantajlı olursunuz. İnternetten araç kiralama işlemi yapacaksanız küçük araç seçimlerinizde eğer firmanın küçük aracı yoksa büyük araçlarda da müşteri kaybetmemek için size avantaj sağlayacaklardır.
  • İzmir araç kiralama işlemi yaparken küçük araç tercih etmenizin bir başka yararı ise yakıt tüketimidir. Küçük araçlar büyük araçlara göre daha az yakıt tükettiğinden daha ekonomik seyahat etmiş olursunuz.
  • Araç kiraladıktan sonra yakıt deposunu mutlaka kontrol etmelisiniz. Yakıt hangi seviyede ise aracı kiraladığınızda aynı seviyede geri iade etmeniz gerekir. Eğer dikkat etmeyip fazla yakıt ile geri iade ederseniz bunun ücretini kiralama firması size geri ödemeyecektir.
  • Araç kiralarken dikkat edilmesi gereken en önemli konuların başında sigorta gelmektedir. Eğer kiraladığınız araç sigorta kapsamında değilse araç ile bir sorun yaşadığınızda tüm maliyeti sizin karşılamanız gerekmektedir. Araç kiralama şirketlerine mutlaka sigorta konusunu belirtin.

Araç kiralarken küçük araçların avantajından bahsettik fakat eğer kalabalık bir seyahat düşünüyorsanız araç kiralarken kişi sayısını göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Birçok ülkede araç koltuk sayısından daha fazla kişinin araçta bulunması yasak olduğundan cezai işleme tabi tutulabilirsiniz.

Araç Kiralama Şirketlerinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Araç kiralamak çok kolay bir işlemmiş gibi görünse de birçok kiralama şirketi kişilerin kafasını karıştıracak şekilde sözleşmeler hazırlayarak aracı kiralayan kişiden fazla para almaktadır. İzmir’de araç kiralarken mutlaka sözleşmeye dikkat edin sizi rahatsız edecek bir şey gördüğünüzde bunu firma yetkilileri ile görüşün düzelmelerini talep edin fakat düzeltmiyorlarsa o firmadan araç kiralamayın.

Araç kiralarken kiralama şirketine kafanıza takılan her türlü soruyu sormaktan çekinmeyin. Kafanızdaki sorulara aldığınız cevaplar sizi tatmin etmemiş ise mutlaka bilen birilerinden yardım isteyin. Aksi durumda beklentinizin üzerinde maliyetle karşılaşabilirsiniz.

Araç kiralamada daha ekonomik ücret ödemek isterseniz erken rezervasyon yaptırmanız gerekir. Ve firmalardan avantajlı paketleri ile ilgili sizi bilgilendirmelerini istemelisiniz.

Araç kiralama hizmetinden sık sık yararlanıyorsanız, firmaların sürekli kendilerini tercih eden müşterileri için uygun fiyatlı araç kiralama imkânı sunan sadakat programı paketlerinden yararlanabilirsiniz.

İzmir araç kiralama hizmetinde kiraladığınız aracın hasar tespitine dikkat etmeniz gerekmektedir. Firmaların birçoğu araç kiralanıp geri getirildiğinde hasar tespiti yapmaktadırlar. Siz aracı geri iade ettiğinizde eğer baştan dikkat etmezseniz daha önce oluşmuş hasarın bedelini firma sizden talep edebilir. Ön kiralama süreci esnasında ve ya aracı teslim alırken tüm hasar kaydını not ettirmeniz sizin için en yararlısı olacaktır.