Araçların en önemli tamamlayıcısı olan lastikler bazen hiç beklenmedik bir nedenden dolayı, ya da planlı bir şekilde değiştirilmek durumunda kalınır. Lastikler can ve de mal güvenliğiniz noktasında önemli bir parçadır bu nedenle de aracınıza lastik alırken bazı hususlara dikkat etmeniz gerekir.

Lastik alırken, Aracın yaşı ile modelinin ne olduğunun önemi yoktur lastik aracın hız ve gücünü etkileyecek olan bir faktördür eğer ki aracınızdaki lastikler kötü ise o zaman sizi geriye düşürecektir bunun nedeni kötü lastikler araca performansını kazandırmaz. Ya da aracınız da normalin dışında bir lastik tercihi yapmış iseniz o zaman istenmeyen durumlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bunu şu şekilde örnekleyecek olursak aracınızda fabrika çıkışının dışında başka bir ebatlarda seçim yapmak demek bazı durumlarda yakıt artışını etkilemesi ve en önemlisi güvenlik konusunu es geçtiğiniz anlamına gelmektedir. Her aracın üzerine konulan lastikler ar-ge çalışması sonrasında belirlenir ve size en güvenli olanı ebatlanıp araca takılır. Daha sonrasında ise size bu ebatlar önerilir.

Eğer ki siz bu durumda aracınızda farklı lastikler kullanırsanız size geri tepki olarak dönecektir. Böyle bir durumda araçla kaza yapıldığında araç sigorta bedeli dışına çıkar. Bu nedenle de araca lastik alırken ve seçerken mutlaka uzman birine danışılmalı ve bu hususlara dikkat etmek gerekir. Aracınızda yıpranmış bir lastik aynı zamanda güvenlik sorunudur.

İzmir araç kiralama kesinlikle bu noktada araçlarının tümüne özen göstererek lastik bakımlarına dikkat eder. Zamanında ve mevsimine göre tüm araöların lastik bakımları yapılmaktadır.  Araçlar kışın kış lastikleriyle yazın ise mevsimlik lastiklerle müşterilerine hizmet için sunulur. Müşteri memnuniyeti için araç kiralama hizmetinde araçlarımızın güvenlik bakımları ivedilikle yapılmakta kalite ve güvenden ödün verilmemektedir.

Lastik alırken bunlara dikkat

  • Araç tipine uygun lastik seçimi yapınız. Bu konuda aracınızın kullanım klavuzu veya servis yetkilisi size yol gösterecekir.
  • Yakıt tasarufu sağlayacak şekilde lastik seçimi yapmalısınız. Lastik sağlayıcınız bu konuda yardımcı olacaktır.
  • Bulunduğunuz şehrin konumuna ve mevsimine göre lastik seçimi yapmak önemlidir. kışın kış lastiği yazın yaz lastiğikullanmak güvenliğiniz için önemlidir.
  • Alacağınız lastikler uzun ömürlü ve dayanıklı olmalıdır.

Oto lastiğinin son kulanım tarihi nedir?

Bu konuda bir tarih ve süre belirmek mümkün değildi. Lastiğin kulanım ömrü yaşadığınız şehrin yol durumuna, iklimine ve daha pek çok faktore göre değişiklik gösterebilir.

Lastiğin desen derinliği ne kadar olmalı?

Lastik yüzeyi yola daha iyi tutunmasını sağlayan yivlerden oluşur. Kullanım durumuna göre zamanla lasrikler aşınır ve yivlerin derinlik derecesi azaldığında lastiğin deiğişim zamanı gelmiştir. Değişim zamanında lastiklerinizi bir uzmana göstererek daha sağlıklı karar vermiş olursunuz

Araçlarda geniş lastik kullanımı

Geniş lastik kullanımı özellikle virajlarda daha iyi yol tutuşu sağlamaktadır, fakat
hem yakıt tüketimini etkileyebilir hemde kilometre göstergesinin hatalı bilgiler vermesini sağlayabilmektedir.

Uzun Ömürlü Araç Lastiği Kullanımı:

  • Lastiklerinizi her 30 günde bir kontrol edin, veya bir uzmana kontrol ettiriniz.
  • Aracınızın lastiklerini kötü zeminde zorlamayın gereksiz fren ve patinajdan kaçınınız.
  • Özellikle bozuk yollarda araç kullanırken hız yapmayın.
  • Kış lastiğin yazın, yaz lastiğini de kışın kullanmayın. her lastik mevsiminde kullanılmalı